sobota, 12 maja 2018

12. maja - śś. Nareusza, Achilleusza, Domicylli i Pankracego Męczenników

Quarto Idus Maji Luna vicesima septima Anno 2018 Domini
Ss. Nerei, Achillei et Domitillæ Virg. atque Pancratii Mártyrum ~ Semiduplex 
Commemoratio: Sabbato infra Octavam Ascensionis
Ryt półzdwojony.   Szaty białe.

   Według św. Damazego, papieża, Nereusz i Achilles byli żołnierzami rzymskimi, przydzielonymi namiestnikowi do wykonywania egzekucji wyznawców Chrystusa. Na widok wszakże ich odwagi sami się nawrócili i z katów stali się męczennikami. Porzucili służbę wojskową. Zostali umęczeni około 100 roku za wiarę i pochowani na cmentarzu przy Via Ardeatina. Uszkodzona płaskorzeźba przedstawiająca Achillesa jest najstarszym znanym wizerunkiem męczeństwa. Inne podanie dotyczące tych męczenników mówi, że należeli do dworzan Flawii Domicylli, wnuczki cesarza Wespazjana.
   Flawia Domicylla była córką św. Plautylli i siostrzenicą św. Flawiusza Klemensa. Była też siostrzenicą Flawii Domicylli, która była blisko spokrewniona ze swoim mężem Flawiuszem Klemensem. Z powodu wyznawanej wiary chrześcijańskiej została wygnana na wyspę Ponza (na wyspę Pandaterię została wygnana małżonka Flawiusza Klemensa). W końcu przeniesiono ją do Terracyny, gdzie słowem i cudami nawróciła wielu do wiary chrześcijańskiej. Z tego powodu kazał sędzia pogański podpalić jej dom. Zginęła w pożarze domu, w którym przebywała wraz z swymi siostrami Eufrozyną i Teodorą. Dokumenty z wieku VII i VIII potwierdzają, że pielgrzymi, nawiedzający Rzym, bardzo licznie odwiedzali także grób świętych Nereusza i Achillesa. Istniejąca do dziś bazylika pod ich wezwaniem pochodzi z wieku XIII i XIV. Na zachowanym tam tronie można przeczytać tekst kazania, jakie ku czci tych męczenników wygłosił papież św. Grzegorz I Wielki (+ 604). Święta Domicela to jedyna święta widniejąca w wykazach hagiograficznych pod tym imieniem, pojawia się w opowieści o św. Nereuszu i Achillesie. Papież Klemens VIII (1592-1605) ustalił jej wspomnienie na 12 maja, ponieważ jej szczątki przeniesiono razem ze szczątkami męczenników św. Nereusza i Achillesa, których również wspomina się w tym dniu. Relikwie całej trójki męczenników przechowuje się dziś w kościele św. Nereusza i Achillesa w Rzymie. Nereusz i Achilles są wspomniani w Martyrologium Rzymskim z 1938 roku w dniu 12 maja. 
|(za:  http://glostradycji.blogspot.com/2016/05/sw-nereusza-achillesa-dymicylli-i.html)



Martyrologium:
"Dnia 12-go maja w Rzymie przy Via Ardeatina uroczystość św. Nereusza i Achilleusza, braci i Męczenników. Jako słudzy św. Flawii Domicylli musieli znosić z nią długie wygnanie. Potem srodze ich ubiczowano, a gdy zmuszani ogniem i torturami do służby bożkom odpowiedzieli, że Chrzest święty otrzymali od św. Piotra i dlatego nigdy bożkom kłaniać się nie będą, zostali ścięci. Relikwie ich wraz z relikwiami św. Flawii Domicylli zostały dnia 11 maja uroczyście przeniesione z kościoła św. Hadriana na dawne miejsce, tj. do kościoła ich imienia, odbudowanego przez papieża Klemensa VIII.
W Rzymie przy Via Aurelia męczeństwo św. Pankracego, który jako czternastoletni chłopiec ścięty został za panowania Dioklecjana.
Tamże śmierć świętego Dionizego, Męczennika, stryja św. Pankracego.
Na Sycylii uroczystość pamiątkowa św. Filipa z Argirium. Posłany tam przez papieża celem głoszenia Ewangelii, zdobył dla wiary katolickiej wielką część tej wyspy. Jego świętość przejawiała się szczególnie w uzdrawianiu opętanych.
W Salaminie na Cyprze uroczystość św. Epifaniusza, biskupa, który się odznaczył nie tylko szeroką wiedzą i dokładną znajomością Pisma świętego, ale był także wielce poważany z powodu świętości życia, gorliwości wiary katolickiej, miłosierdzia dla ubogich i mocy czynienia cudów.
W Konstantynopolu pamiątka świętego Germana, patriarchy, sławnego cnotami i nauką. Wystąpił on z wielką stanowczością przeciwko cesarzowi Leonowi Izauryjczykowi z powodu jego rozporządzenia przeciwko obrazom Świętych.
W Trewirze uroczystość świętego Modoalda, biskupa.
W Calzadzie pamiątka świętego Dominika, Wyznawcy."

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz